ისტ-ის გამოყენება ქართული ენისა და ლიტერატურის გაკვეთილზე
ისტ-ის გამოყენება სასწავლო
პროცესში
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
ირმა ქვარცხავა
|
||||||
რაიონი
|
სენაკი
|
||||||
სკოლა
|
სსიპ სოფელ უშაფათის საჯარო სკოლა
|
||||||
სწავლების საფეხური
|
საშუალო XI
კლასი
|
||||||
საგანი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
6 მოსწავლე,სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე
მოსწავლე არ მყავს
|
||||||
გაკვეთილის თემა
|
ქართველი რომანტიკოსების ცხოვრება და შემოქმედება (შეჯამება)
|
||||||
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
45 წუთი
|
||||||
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს
ეპოქისათვის დამახასიათებელი ნიშნების ამოცნობაში,ტექსტის ძირითადი იდეის
გარკვევაში.
|
||||||
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეები მოიძიებენ საინტერესო მასალებს რომანტიზმზე და ქართველ რომანტიკოსებზე.მათი
შემოქმედების,მოძიებული მასალის მიხედვით აუდიტორიის წინაშე წარმოადგენენ თავიანთ
თვალსაზრისს,მსჯელობას განამტკიცებენ არგუმენტებით.
ისტ-ის ტექნოლოგიების გამოყენებით
ინფორმაციის მოძიება
თვალსაჩინოებების შექმნა და გამოყენება
სლაიდ-შოუს
მომზადება და Power point-ის გამოყენება
|
||||||
ესგ-ით განსაზღვრული მოთხოვნები/სტანდარტები
|
ქართ.XI. 1. მოსწავლეს
შეუძლია საჯარო მოსმენის წარმოდგენა ( ზეპირი გამოსვლა)
კონკრეტული აუდიტორიის წინაშე კონკრეტული მიზნით.
·
წინასწარ მოფიქრებული გეგმის მიხედვით
·
გადმოსცემს სათქმელს.
·
საკუთარი მოსაზრების გასამყარებლად იყენებს ციტატებს
მხატვრული ნაწარმოებებიდან ,სამეცნიერო ლიტერატურიდან.
ქართ .XI .6. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების
გაანალიზება,მათში
ასახული ინფორმაციის,თემების , იდეებისა და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
ქართ.XI. 13. მოსწავლეს
შეუძლია ადეკვატურად გამოიყენოს სათანადო ენობრივ-გრამატიკული საშუალებები სხვადასხვა
სახის ტექსტების შესაქმნელად.
ის ტექნ . VI . მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას
და კვლევის პროცესში.
ის ტექნ.V. ისტ საშუალებების
ეფექტიანად და უსაფრთხოდ გამოყენება.
|
||||||
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეები იცნობენ ლიტერატურულ მიმდინარეობას -რომანტიზმს, ქართველ
რომანტიკოსთა ცხოვრებასა და შემოქმედებას.
მოსწავლეებმა იციან ინფორმაციის მოძიება -შენახვა ინტერნეტში.აკეთებენ
სლაიდ-შოუს Power Point-ის დახმარებით.
|
||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
აქტივობა 1.
მისალმება - ( დრო 2 წთ)
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება,გაკვეთილის მიზნის,თემის და შეფასების
გაცნობა.
აქტივობა 2. გონებრივი იერიში . (დრო 10 წთ)
აქტივობის მიზანი: წინარე ცოდნის შეჯამება.
მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენონ რომანტიზმი,როგორც ლიტერატურული მიმდინარეობა,
როგორც საუკუნის სავიზიტო
ბარათი:
ამ
კითხვების გამოყენებით მოსწავლეებს ვთხოვ შეავსონ ცხრილი word-ში
აქტივობა
3. პრეზენტაცია ( დრო 10 წთ)
მოსწავლეებს დავყოფ წყვილებად და ვაძლევ დავალებად გააკეთონ
პრეზენტაცია Power point-ში
I წყვილი-
ალ. ჭავჭავაძის შემოქმედება
II წყვილი - ნ ბარათაშვილის შემოქმედება
III წყვილი - გრ.ორბელიანი შემოქმედება
აქტივობა
4. დისკუსია ( დრო 7 წთ)
მოსწავლეებს ვუსვამ შემაჯამებელ კითხვას და გავმართავთ
დისკუსიას სლაიდებში ნაჩვენები მოპოვებული მასალის ირგვლივ.
აქტივობა
5. კროსვორდის შევსება (დრო 8 წთ)
წინასწარ
დაფაზე დაწერილი მაქვს კითხვები და მოსწავლეებს ვთხოვ კროს
ვორდის
შევსებას Exel - ის
პროგრამაზე.( დანართი თან ერთვის )
აქტივობა
6. დავფიქრდეთ, გავაანალიზოთ, შევაფასოთ ( დრო 6 წთ)
მოსწავლეებს ვთხოვ დაწერონ ესე „ლიტერატურული სალონი“
აქტივობა 7 . საშინაო
დავალება (დრო 2 წთ)
მოსწავლეებს ვთხოვ მოძებნონ ,ამოწერონ არქაული სიტყვები რომანტიკოსების შემოქმედებიდან.
|
||||||
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ვიყენებ პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკას , დისკუსიის
შეფასების რუბრიკას.
მოსწავლეებს
ვაფასებ განმავითარებელი შეფასებით -ვაძლევ სიტყვიერ უკუკავშირს.
|
||||||
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები :
|
სახელმძღვანელო - ქართული ენა და ლიტერატურა XI კლასი - ვახტანგ როდონაია,ნინო ნაკუდაშვილი, ავთანდილ
არაბული, მარინე ხუციშვილი, ლალი დათაშვილი.
დაფა, კომპიუტერი,
WWW.wikipedia.org
|
ირმა ქვარცხავას მიერ ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ისტ -ის გამოყენებით ჩატარებული გაკვეთილის
რ ე ფ ლ ე ქ ს ი ა
გაკვეთილი დავგეგმე ისტ - ის გამოყენებით,სულ სამი აქტივობა :
1 ) სლაიდ -შოუს მომზადება Power
point - ში;
2 ) ვიცი, მინდა ვიცოდე , ვისწავლე -ცხრილის შევსება Word-ში;
3) კროსვორდის შევსება - Exel
-
ში.
სასწავლო პროცესში გამოვიყენე წყვილებში მუშაობის მეთოდი,რითაც
ხელი შევუწყვე მოსმენის, თანამშრომლობის,ფაქტებისა და აზრების დიფერენცირების, საკუთარი
აზრის გამოთქმის და გადაწყვეტილების მიღების უნარ-ჩვევების გამომუშავებას.დისკუსიისას
ვაკვირდებოდი მოსწავლეთა ინტერაქციას,ვამოწმებდი მსჯელობის საფუძველზე მათ მიერ გამოთქმული
მოსაზრების სისწორეს.
.ისტ-ის გამოყენებით აქტივობების გამოყენების მიზანი
იყო მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდა,მათ მიერ მოძიებული ინფორმაციის
დაფიქსირება ვიზუალური საშუალებით,რაც ვიზუალიზაციის უნარს უვითარებს მოსწავლეებს.
ჩემს მიერ გამოყენებულმა ისტ -ის აქტივობებმა სასწავლო პროცესში სასწავლო მიზნის მისაღწევად გამოიწვია
დიდი ინტერესი და მოსწავლეთა ჩართულობის ზრდა, ხოლო გაკვეთილის მიმდინარეობა მრავალფეროვანი.
საპრეზენტაციო
უნარების შეფასება
პრეზენტაციის სახეობა: ინფორმაციის მოძიება
კომპიუტერის გამოყენებით და მოძიებული ინფორმაციის პროგრამა Power point -ში
მომზადება.
მოსწავლე
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
შემაჯამებელი
ქულა
|
|||
სათქმელის ნათლად და გასაგებად
გადმოცემა, კონტაქტი აუდიტორიასთან
|
Power point - ის პროგრამაში ინფორმაციის ორაგნიზება
|
თვალსაჩინოებისა და ტექნიკური
საშუალებების გამოყენება
|
კითხვაზე ადეკვატური პასუხი
|
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა
10
|
|
0–2
|
0–4
|
0–2
|
0–2
|
||
1
|
|||||
2
|
|||||
3
|
ვიცოდი
|
მინდა ვიცოდე
|
ვისწავლე
|
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
|
დისკუსიის შეფასების
რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ქულები
|
მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს
|
2
|
მსჯელობს არგუმენტირებულად
|
2
|
აკეთებს დასკვნებს
|
2
|
იყენებს არავერბალური კომუნიკაციის ფორმებს (თვალით,ჟესტებით,ხმით)
|
2
|
კორექტულია ოპონენტის მიმართ ,ისმენს და კონსტრუქციულად პასუხობს განსხვავებულ
აზრს
|
2
|
კითხვები კროსვორდისთვის | ||||||||||||
1. ნიკოლოზ ბარათაშვილის ლექსი | ||||||||||||
2. ქართული ინტელიგენციის შეხვედრის ადგილი | ||||||||||||
3. გრიგოლ ორბელიანის და | ||||||||||||
4. სად ცხოვრობდა ალექსანდრე ჭავჭავაძე | ||||||||||||
5. სად გარდაიცვალა ნიკოლოზ ბარათაშვილი | ||||||||||||
6. ნიკოლოზ ბარათაშვილის სახელი | ||||||||||||
7. ალექსანდრე ჭავჭავაძის ქალიშვილი | ||||||||||||
8. გრიგოლ ორბელიანის ძმა | ||||||||||||
9. გრიგოლ ორბელიანის პოპულარულ სიმღერად ქცეული ლექსი | ||||||||||||
10. ნიკოლოზ ბარათაშვილის ბიძა | ||||||||||||
გამოყნებული აქტივობები : აქტივობა 1 - Power point აქტივობა 2 ცხრილი Word-ში აქტივობა 3 კროსვორდი Exel-ში |
||||||||||||
No comments:
Post a Comment