გაკვეთილის გეგმა
ისტ- ის გამოყენებით
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
ირმა ქვარცხავა
|
რაიონი/სოფელი
|
სსიპ სენაკის მუნიციპალიტეტის სოფელ უშაფათის საჯარო სკოლა
|
საგანი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
კლასი
|
VII
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
5 მოსწავლე /სპეციალური საგანმანათლებო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ
მყავს
|
გაკვეთილის თემა
|
ნოდარ დუმბაძის ცხოვრება და მოღვაწეობა.ნაწყვეტი ,,წერილი’’რომანიდან ,,მე,ბებია,ილიკო
და ილარიონი’’
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები გაეცნობიან და შეაჯამებენ ნოდარ დუმბაძის ცხოვრებას და მოღვაწეობას
და განიხილავენ ნაწყვეტს ,,წერილი’’მისი ნაწარმოებიდან ,,მე,ბებია,ილიკო და ილარიონი’’
|
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
45 წუთი
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მოთხოვნები /სტანდარტები
|
ქართ.VII.7.
მოსწავლე კითხულობს სხვადასხვა ტიპის ტექსტებს.გამოხატავს და ხსნის საკუთარ დამოკიდებულებას
მათ მიმართ.
·
აფასებს პერსონაჟის მოქმედებას:ახასიათებს მათ საქციელისა
და მეტყველების მიხედვით.
ქართ.VII.12.
მოსწავლე ირჩევს წერილობითი ტექსტის ფორმას და სტილს მიზნისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით.
·
წერს წერილს მეგობარს,წიგნის ავტორს,პერსონაჟს,გამოჩენილ
ადამიანს,შესაბამისად ცვლის წერის სტილს.
ის.
ტექნ.V.5. სხვადასხვა სახის ისტ საშუალებების შერჩევა და
გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას და კვლევის პროცესში.
ის.
ტექნ.V.6.
მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის ეფექტიანად და უსაფრთხოდ გამოყენება.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეები წინა კლასებიდან იცნობენ ნოდარ დუმბაძის რამდენიმე ნაწარმოებს,იციან
მისი ცხოვრების და მოღვაწეობის შესახებ.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
აქტივობა 1. მისალმება - დრო
2 წუთი.
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება - მიზნის ,თემის და შეფასების გაცნობა.
აქტივობა 2. წინარე ცოდნის შეჯამება - დრო 7 წუთი.
აქტივობის მეთოდი -პრეზენტაციის წარდგენა.
მოსწავლეებს დავალებად
ჰქონდათ მოეძიებინათ ინფორმაცია ნ.დუმბაძის ცხოვრება და მოღვაწეობის შესახებ და ეს
დავალება შეესრულებინათ Power point http://irmaqvarcxava.blogspot.com/
-ში.
მოსწავლეები წარადგენენ შესრულებულ პრეზენტაციას,რასაც ვიხილავთ პროექტორით
დიდ ეკრანზე.
აქტივობა 3. გონებრივი იერიში.
- დრო 5 წუთი.
აქტივობის მიზანი : მწერლის ცხოვრების და მოღვაწეობის შეჯამება.
მეთოდი: კითხვა-პასუხი
აქტივობა
4 . ნაწარმოების გაცნობა. დრო - 10 წუთი.
მოსწავლეები
ეცნობიან ნაწყვეტს ,,წერილი’’ ცნობილი რომანიდან ,,მე,ბებია,ილიკო და ილარიონი ‘’. მოსწავლეები
კითხულობენ ტექსტს და ყოფენ მას ნაწილებად.
აქტივობა 5. ფილმის ჩვენება .
დრო - 8 წუთი.( წერილის ეპიზოდი ფილმში). https://www.youtube.com/watch?v=fF6J-XbTmws
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა ერთმანეთს შეადარონ რომანის მოცემული
ნაწყვეტი და ფილმის იგივე ეპიზოდი.ნახონ
მსგავსება-განსხვავება მათ შორის.
აქტივობა 6. ტექსტის გააზრება და შეფასება.- დრო 5 წუთი.
მიზანი: ტექსტის სიღრმისეული წვდომა.
მეთოდი: მოსწავლეები კომპიუტერულ პროგრამა Word-ში აკრიფავენ
და შეადგენენ ტექსტის გეგმას,რომელიც (სავარაუდოთ
) ასეთ სახეს მიიღებს:
ა . საგაკვეთილო პროცესი;
ბ. ვაშალომიძის გარეთ გაგდება;
გ.ზურიკელას წერილი მერის;
დ.საღამო ილიკოსთან;
ე. მერისთვის განკუთვნილი წერილი;
ვ.წერილების არევა ;
ზ. წერილით გამოწვეული მხიარულება;
თ. მერის გამოჩენა.
აქტივობა 7.პირადი წერილები .
დრო -5 წუთი.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან პირადი წერილის ელემენტებს და ისწავლიან,თუ როგორ
გამოხატონ საკუთარი ემოციები წერილის მეშვეობით.
აქტივობა 8. შეჯამება,შეფასება
- დრო 3 წუთი.
საშინაო დავალების მიცემა.
მოსწავლეებს ვთხოვ დაწერონ თითო წერილი მოცემული ნიმუშის მიხედვით. მეშვიდე
კლასის ქართული ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელო
გვ.102.
|
შეფასების სქემა და პროცდურები
|
განმსაზღვრელი,განმავითარებელი.ვიყენებ პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკას.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
VII კლასის
ქართული ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელო
ავტ: ვ.როდონაია
ნ
.ნაკუდაშვილი
ა.
არაბული
მ.ხუციშვილი
პრეზენტაცია - ,,ნ.დუმბაძის ცხოვრება და მოღვაწეობა“.
ფილმი ,, მე,ბებია,ილიკო და ილარიონი“.
www.vikipedia.org-ნოდარ
დუმბაძე
|
რეფლექსია
ქართულ ენასა და ლიტერატურაში გაკვეთილი დავგეგმე ისტ-ის
გამოყენებით:სულ 3 აქტივობა
1)
წინარე ცოდნის
გააქტიურება Power point -ში
( ინფორმაციის მოძიება ნ.დუმბაძის ცხოვრება და მოღვაწეობის შესახებ)
2)
ფილმის ჩვენება
3)
ტექსტის სიღრმისეული წვდომა ( Word-ში ტექსტის გეგმას
აკრიფავენ)
ჩემს მიერ დაგეგმილი აქტივობების მიზანი იყო
მოსწავლეებში მოტივაციის ამაღლება, გაცნობოდნენ ნ.დუმბაძის ცხოვრება და მოღვაწეობას.მოსწავლეები
ხალისით ასრულებდნენ თითოეულ დავალებას. სასურველ
მიზანს მივაღწიე ინტერაქტიული მიდგომით,მოსწავლეებთან ინდივიდუალური მუშაობით.საერთო
საქმეში ერთობლივი გადაწყვეტილება მივიღეთ, რის შედეგადაც მოსწავლეებს განუვითარდათ
საკუთარი აზრის გამოთქმის,ინფორმაციის დახარისხების,მსჯელობის,ანალიზის,შეფასების უნარ-ჩვევები.
მასწავლებელსა და მოსწავლეს შორის თანამშრომლობის,ცოდნის სხვისთვის გაზიარების უნარ-ჩვევა.
ისტ-ის გამოყენებით დაგეგმილი გაკვეთილი მოსწავლეებისთვის
აღმოჩნდა მრავალფეროვანი,საინტერესო და სახალისო.
დანართი
1
შეფასების რუბრიკა
შეფასების კრიტერიუმი
|
კარგი
|
საშუალო
|
უჭირს
|
მსჯელობს
გამოთქვამს
მოსაზრებებს,
ვარაუდებს.
|
|||
არქიტექტურის სეხეებისა და შენობების
მნიშვნელობის გაცნობიერაბა.
|
|||
ასრულებს პრაქტიკულ სამუშაოს
|
|||
უჩვენებს სახელდახელო ნამუშევარს თანაკლესელებს
და ატარებს პრეზენტაციას.
|
პრაქტიკული სამუშაოს შეფასების
რუბრიკა
მოსწავლე
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
შემაჯამებელი
ქულა
|
|||
ორაგნიზებულობა (დროის ლიმიტის
დაცვა, საჭირო აჭურვილობის ფლობა)
|
მასალის, ტექნიკის და მხატვრულ
გამომსახველობითი საშუალებების ფლობა
|
შემოქმედებითობა, ანუ რამდენად
ეფექტურად იყენებს ტექნიკას,მასალას და მხატვრულ გამომსახველობიტ ხერხებს
ჩანაფიქრის გადმოსაცემად
|
თანამშრომლობა ჯგუფური
მუშაობის დროს
|
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა
10
|
|
0–1
|
0–3
|
0–4
|
0–2
|
||
1
|
|||||
2
|
|||||
3
|
საპრეზენტაციო
უნარების შეფასება
პრეზენტაციის სახეობა: ინფორმაციის მოძიება
კომპიუტერის გამოყენებით და მოძიებული ინფორმაციის პროგრამა Power point -ში
მომზადება.
მოსწავლე
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
შემაჯამებელი
ქულა
|
|||
სათქმელის ნათლად და გასაგებად
გადმოცემა, კონტაქტი აუდიტორიასთან
|
Power point - ის პროგრამაში ინფორმაციის ორაგნიზება
|
თვალსაჩინოებისა და ტექნიკური
საშუალებების გამოყენება
|
კითხვაზე ადეკვატური პასუხი
|
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა
10
|
|
0–2
|
0–4
|
0–2
|
0–2
|
||
1
|
|||||
2
|
|||||
3
|
მოსწავლეთა თვითშეფასების
კითხვარი
თარიღი –––––––––––––––––––
სახელი გვარი –––––––––––––––––––––
(დიახ, არა, ნაწილობრივ )
1. აქტიურად ვიყავი ჩართული საგაკვეთილო პროცესში –
2. მონაწილეობა მივიღე პრეზენტაციაში –
3. ვპასუხობდი დასმულ კითხვებს –
4. ჩავერთე
დისკუსიაში –
5. ვთანამშრომლობდი ჯგუფთან –
6. კმაყოფილი ვარ ჩემი მუშაობით –

|

|

1.
შთაბეჭდილება დღევანდელ
გაკვეთილზე:
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
აქტივობა 1 -Powerpoint
აქტივობა 2.ფილმის ჩვენება
აქტივობა 3
აქტივობა 1 -Powerpoint
აქტივობა 2.ფილმის ჩვენება
აქტივობა 3
ა. საგაკვეთილო
პროცესი
ბ.ვაშალომიძის გარეთ გაგდება
გ.ზურიკელას წერილი მერის
დ.საღამო ილიკოსთან
ე.მერისთვის განკუთვნილი წერილი
ვ.წერილების არევა
ზ.წერილით გამოწვეული მხიარულება
თ.მერის გამოჩენა
No comments:
Post a Comment